Jó tudni!

1.rész

Ha az ember cicát vásárol jó ha tisztában van néhány tudnivalóval.
Tenyésztőtől vásárolt cicát kizárólag "Hobby" , vagy "Tenysztési" célra tudunk megvásárolni.
Ez a szerződésben világosan fel kell hogy legyen tüntetve.
A Hobby célra vásárolt cicát vagy ivartalanul vagy ivartalanítási kötelezettséggel kapjuk.
Törzskönyvet csakis az ivartalanítás igalolása után kaphatjuk meg, általában postai úton.
Jól nézzük meg a cicát mikor elvisszük! 
 
A képeken látható cicák 7hetesek (kb 75-120dkg) ők még nem elválaszthatóak az anyukájuktól, még szükségük van a tejcsire, a szocializációra.
Ha őket elválasztjuk ilyen korban sírni fognak, nem biztos hogy még tökéletesen használják az almot, és ilyenkor még oltással sem rendelkeznek.
 
 
Ezeken a képeken látható cicák 12 hetesek, és kb 1,2-2kg körül vannak, ők már elválaszthatóak, önállóan esznek, alomra járnak, már ismerik a kaparófát, oltásaikat megkapták, féregtelenítve vannak, oltási könyvel rendelkeznek. 

2.rész

Hobbi vagy tenyész cica?

Kiscicák menüpontunk alatt találkozhatsz olyan meghatározásokkal mint "csak hobbi célra" "csak tenyésztésre" vagy "hobbi és tenyésztési célra is" szabad egy kiscica.
Mit is jelentenek ezek a meghatározások?
Ha csak hobbi célra szabad egy kiscica ez azt jeleni hogy csakis kedvencnek, ivartalanítási kötelezettséggel vagy ivartalanítva kaphatjuk meg a cicát.
Ha csak Tenyésztési célra szabad egy kiscica az azt jelenti hogy hobbi célra nem eladó, csak tenyésztőnek, tenyésztési célokra szeretnénk adni a kiscicát. 
Ha hobbi és tenyésztési célra is szabad egy kiscica az azt jelenti hogy alkalmas akár tenyésztésre is, de hobbi célra is szívesen adjuk a kicsit, ezeket a cicákat ajánluk kiállításra akár hobbi cicaként is. 
Pár képpel is szeretném illusztrálni a különbségeket.
kerek pofi, kicsi fülek, kerek szemek, dús rövid bunda, erős csontozat és testfelépítés, az ilyen küllemű cicák alkalmasak tenyésztésre.   (ez csak pár fontosabb meghatározás)
 
 
              
 Tenyésztésre alkalmas cica                                                                                 Hobbi minőségű cica                                       
 
 
Tenyésztésből kizáró okok: Farokhiba, rejtett heréjűség, kancsalság, bármilyen csont deformáció, süketség, törpe növés.
Sajnos vannak olyan hibák amik csak később alakulnak ki 3 hónapos korban még nem feltétlenül észrevehető pl egy foghiba, akár fogváltásig sem észrevehető, farokhiba is alakulhat ki később, de ezek a cicák ugyanúgy nem alkalmasak tenyésztésre. 
3 hónapos korban nehéz eldönteni alkalmas e a cica tenyésztésre, mivel még el nem éri a kifejlettséget addig alakul a cica, kérdés jó vagy rossz irányba.

 

3. Rész 

Miért ennyi? 

Ha kiscicát szeretnénk, felmerül a kérdés: mennyit is szánunk a cicára?

Itt részletesen le fogom írni, mi ami reális és miért is kerül ennyibe, és miért lehet ennyire eltérő árakkal találkozni.

Ha tenyésztőknél keresgélünk cicát ÁTLAGOSAN 80000ft és 150000ft közt fogunk árakat találni.(hobbi célra)

Szaporítónál ennél lényegesen kevesebbért is fogunk találni "brit cicát", ezt azért is tettem idézőjelbe, mivel ezek a cicák nem fajtatiszták, akkor sem ha az eladó ezt állítja, csak ha ezt törzskönyv is igazolja!

"Minek nekem a törzskönyv, nem akarok tenyészteni" jött már velem szembe a kérdés.

Azért kell a törzskönyv mivel ez a cica személyi gazolványa, ezzel igazolja felénk a tenyésztő hogy brit cicát kaptunk, nem csak egy drága házi cicát ami esetleg brit jellegű! A törzskönyv nem nagy összeg 2000Ft és 5000Ft közt van az ára, tehát nem a törzskönyvön múlik a cica ára.

Most nem mennék bele a további különbségekbe, ennek majd egy külön részt szánok.

Maradjunk tehát a fajtatiszta törzskönyves cicáknál.

A kicsik árát rengeteg tényző befolyásolja 

Szülők: Nem mindegy hogy milyenek a szülők, mind minőségre mind származásra, vérvonalakra gondolok itt, megszerzett címekre.

Minőség: A cica minősége, hobbi minőségű cicát, vagy show minőségű cicát veszünk e, ilyenkor ezt jelezni kell a tenyésztő felé hogy szeretnénk e a cicával kiállításokra járni, mert akkor show minőségű cicát fog ajánlani.

Egészség: Itt főleg az egészségügyi tesztekre gondolok, fertőző és a fajtára jellemző genetikai betegségekre.

Egyéb költségek azaz a cica felnevelésez szükséges dolgok, táp, alom, orvosi költségek (oltások, chip útlevél stb) egy kombinált oltás ára akár 4-6 e ft-al is eltérhet orvosoktól és városoktól is függ.

Ha tenyésztésen törjük a fejünket, a tenyésztésre alakalmas cica ára általában a hobbi ár duplájától kezdődik és határ a csillagos ég.

Nagy vonalakban  próbáltam leírni a tényeket, így sok mindenre így sem tudok kitérni, de igyekszem folytatni.

Még a cica ára téma margójára csak annyit: Akit elriaszt a cica ára és olcsóbban keresgél gondoljon bele abba, hogy ha ennyit nem tud rászánni a cicára akkor az esetleges, és biztos költségekre tud majd szánni pénzt? Ilyenkor el kell gondolkozni hogy alkalmasak vagyunk e egy szőrös családtag felnevelésére,ellátására. 

4.Rész

Tenyésztő/ Szaporító

 
 
Ebben a részben, nem a klasszikus tenyésztő vs szapi különbségek felsorolását szeretném leírni, amit mások már  75ezerszer leírtak,
 hanem egy kicsit segíteni szeretnék az épp cicakeresőknek hogy ne fussanak bele furfangos szapikba, és nem is fogok kitérni a mi mennyibe került, meg mennyibe kerül fentartani részre sem, arra sok jó szöveg van fent a neten.
Inkább hogy könnyen el lehessen dönteni ha véletlenül szaporítóba futunk, akkor is ha esetleg eddig nem vettük észre.
Nem szeretnék sablonos szövegeket idézni, mert olyan már van fent a neten igen sok féle fajta, kezdjünk is bele.
Tehát kiscica vásárlásra szántuk el magunkat, és tegyük fel tenyésztőtől szeretnénk vásárolni, de honnan is tudjuk hogy tenyésztőről vagy szaporítóról van e szó, ha találtunk egy hírdetést, vagy ajánlottak valakit, vagy csak épp rábukkantunk véletlenül.
Persze hogy először a képeket kezdjük el nézegetni, de akkor nézzük is meg őket alaposan, kezdjük a cicával, a cica a képen ne tűnjön rettegő rémült kis szőrcsomónak, mert akkor bizony a cica nincs szocializálva, nézzük meg a bundáját, legyen, szép, ápolt, nézzük meg nem e látunk egészségügyi gondra mutaló jelet, sovány cica, csipás szemek, stb, ha ez rendben van, jöhet a többi, környezet pl, a hírdető képeit alaposan meg kell nézni, ha nem látszik jól, akkor kérjünk képeket, nem kell félni ha elutasítja akkor vaj van a füle mögött.
Akkor jöjjön a szöveg, általában, részletes infók vannak kiírva  a cica vásárlás feltételeiről, mikéntjéről, ha nem, nyugodtan kérdezzünk. A cicát elválasztani az anyukájától 12 hetesen szabad leghamarabb,  7-8 esetleg 10 hetesen sem... vigyed már önálló jeligével sem! Csak szabadulni akar szegény cicától, 2 héttel kevesebbet eszik már nálla, meg be sem kell oltatni majd megoldja az új gazdi, hát francokat, tenyésztőnél ez bizzony nem így működik, a cica csak akkor költözhet ha már a tenyésztő úgy látja, azon felül hogy minden oltás, féregtelenítés megvolt, ami kötelező a cicához, hogy elválasztható legyen, és kialakuljon a cica immunrendszere, ezt bizonyítja is oltási kiskönyvel, amiben az oltások, állatorvos által igazolva vannak, hogy a cica megkapta.
Törzskönyv téma, ha nincs.. hát az egyértelmű hogy ott szaporítóról van szó, persze ha van sem biztos hogy tenyésztőről...  meg kell kérdeznünk a pontos feltételeket, tenyésztőtől hobbi célra csakis ivartalanítási kötelezetséggel vagy ivartalanítva vásárolhatunk cicát, ilyenkor a törzskönyvet az ivartalanítás igazolása után postán kapjuk meg, ha a cicáért megyünk, nyugodtan kérjük el megnézni a szülők törzskönyvét, mert ugye könnyű azt mondani hogy persze van nekik közben meg a kanyarban sincs, csak átverjük a gyanútlan vásárlót,  ide tartozik még a szerződés, soha de soha ne vegyünk cicát szerződés nélkül, és olvassuk el hogy mégis mit is írunk alá!
El is kérhetjük a tenyésztőtől még foglalás előtt, hogy átolvassuk, apropó foglalás, arról is általában szerződés készül.
Kérjünk képet a szülőkről, ha van lehetőség rá nézzük is meg őket, Minden tenyésztőnek legalább 1 klubboz tartoznia kell, erre nyugodtan rákérdezhetünk, nem harapja le senki a fejünket, ha igen akkor persze rögtön lebukott az illető.
A tenyésztőknek a cicák egészsége, jóléte az első, ezért ha tenyésztőtől vásárol az ember a tenyészmacskák, szűrve kell hogy legyenek, genetikai és fertőző betegségekre, azt hogy melyik tenyésztő pontosan miket is és hogyan teszteltet az teljesen egyénfüggő, de a fertőző betegségek és az adott fajtára jellemző genetikai betegségek mindenképpen szűrve kell hogy legyenek.
Tenyésztőnél nincs ki be járkálás, csak benti cica van, esetleg zárt kifutóval, illetve a kandúrok sinsenek együtt tartva a nőstényekkel, így nem lehet ellenőrízetlen szaporulat sem.
A tenyésztő a cica táplálására is ügyel, kérdezzük meg mit eszik, hányszor kap, szívesen fog segíteni hogy tápláljuk jövőbeli kedvencünket.